İçeriğe geç

WordPress Cronlar Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

WP-CRON’lar WordPress sitenizdeki zamanlanmış görevleri yerine getirmek için kullanılan sistemdir. Örnek olarak ileri tarihli yazı yayınlama veya zamanlanmış yedekleme vs gibi zaman gerektiren her türlü eklenti WP-CRON kullanmaktadır. Sitenizde çok fazla cron kullanan eklenti var ise siteniz sunucunuzun kalitesine bağlı olarak yavaşlayabilmekte hatta down olabilmektedir. Bazı durumlarda cronlar çok gereklidir. Özellikle e-ticaret siteniz var ise zamanlama kullanan birçok eklenti kullanmak durumundasınız.

WP-CRON Kapatılmalı Mı?

WordPress çok esnek ve çok kullanışlı olması sebebiyle birçok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Fakat WordPress bir web siteniz var ise sunucunuzun çok iyi olması gerekmektedir. WordPress oldukça kaynak tüketen bir sistem. WP-CRON’ları kapatmak web sitenizin performansı için yeterli olmayabilir. Zamanlanmış görev kullanmayan bir siteniz var ise sizi etkilemeyeceğini düşünüyorsanız WP-CRON’ları kapatıp test edebilirsiniz. Fakat özellikle e-ticaret siteniz var ise CRON’ları kullanmak zorunda kalabilirsiniz. CRON’lar siteniz için oldukça kolaylıklar sağlamaktadır. Örnek verecek olursak kargo entegrasyonu kullanıyorsunuz. Cronları devre dışı bırakırsanız eklentinin zamanlanmış görevleri çalışmayacaktır. Bu durumda sipariş durum değişiklikleri gibi özellikleri çalışmayacaktır. Kaliteli bir sunucu seçtiğiniz taktirde cronlar ile ilgili problem yaşamazsınız. Cronları kapatmak yerine sorgulama aralıklarını uzatarak sunucunuzdaki yükü azaltabilirsiniz.

WP-CRON Nasıl Kapatılır?

WP-CRON’u devre dışı bırakmak için wp-config.php dosyasının içerisine aşağıdaki kodu yerleştirmelisiniz. Bu durumda WP-CRON’lar çalışmayacak ve CRON kullanan biçbir eklenti görevini yerine getiremeyecektir.

Kod: define(‘DISABLE_WP_CRON’, true);

WP-CRON Nasıl Aktif Edilir?

WP-CRON’u aktif etmek için wp-config.php dosyasının içerisine daha önceden eklenmiş aşağıdaki kod var ise kodu siliniz. Bu durumda CRON’lar çalışmaya başlayacaktır.

Kod: define(‘DISABLE_WP_CRON’, true);

Bir cevap yazın